доц. д-р Никола Тодоров
Катедра ЛЕОПС > Академични профили > Бивш член, Доцент > доц. д-р Никола Тодоров
Катедра ЛЕОПС > Академични профили > Бивш член, Доцент > доц. д-р Никола Тодоров
(1955 – 2018)
Никола Тодоров е роден на 28.08.1955 г. в село Лесичери, Великотърновска област. Средно образование завършва през 1973 г. в Димитровград. Същата година е приет за студент в Софийския университет „Св. Кл. Охридски”, специалност География. През 1977 г. завършва висшето си образование със специализация Ландшафтознание и опазвание на природната среда.
От 1980 г. започва работа като специалист в новооткрития учебно-научен стационар за ландшафтни изследвания към СУ „Св. Климент Охридски“ в гр. Земен, Пернишка област. Там той разработва програма и провежда комплексни ландшафтни изследвания в различни типове ландшафти. Залагат се основите на ландшафтно-геофизичните изследвания. Създава се програма за следене на измененията на ландшафтите под интентензивно стопанско въздействие.
От ноември 1986 до юли 1990 г. е редовен аспирант в Тбилиския държавен университет с научен ръководител проф. Н. Л. Беручашвили и защитава дисертация на тема: „Сравнителен ландшафтно-геофизичен анализ на планинските ландшафти на Югозападна България и Източна Грузия“. През този период е водещият автор в създаването на общонаучна ландшафтна карта в М 1 : 500000 на България. След завършването на докторантурата е назначен за редовен асистент в Геолого-географски факултет при СУ „Св. Климент Охридски“, катедра „Ландшфтознание и опазвание на природна среда”.
Понастоящем Никола Тодоров чете курсове по Природна география на България – регионална част, Ландшафтна екология, Ландшафтна география на България, Приложно ландшафтознание, Геофизика на ландшафта, Антропогенизирани ландшафти и Антропогенно ландшафтознание.
Научните интереси на Никола Тодоров са насочени към изследване на високопланинските територии – високопланинските горско-храстови и субалпийски ландшафти, понтийските (Странджански) ландшафти и изменението на ландшафтите под въздействието на стопанската дейност. Участва в научни експедиции в Славянка, Западна Стара планина, Западните погранични планини, Централна Стара планина и Предбалкана, Врачанското поле, научни проекти, свързани с преместването на сметището на гр. Сливен и с екологичните проблеми във водосборите на р. Джерман и Скакавица в Рила. В последните години участва в научни проекти в Бурел, Берковска планина и Козница, Влахина планина и други.